Bio

  1. English
  2. Türkçe

English

Billed as one of the best guitar players of Turkey, he released 2 solo albums consist of instrumental rock guitar tunes flavoured with authentic Turkish musical ideas and playing techniques. He also has been working with popular artists and bands as a producer and engineer.

He started practicing music by playing the mandolin in primary school. As he met the electric guitar in high school years, he was involved into music with a serious dedication. He played concerts with the school band and participated in contests organized among high schools. He started to play his original compositions with his first band Exon, which was formed in the beginning of his university years. The band had the chance to record a song as the winner of a contest at 2 branches; “Best Hardrock Band” and “Best Heavymetal Band”. The band transformed into a funk-rock band because of the changes in the line-up and was named as Blue Line.

After he graduated electronics school of Bogazici University, he started working in Spectrum Recording Studio as a sound engineer. He had the chance to develop his skills on different recording techniques and worked in productions of various albums as an engineer and a studio musician. Meanwhile, he joined the Turkish rock band Kesmeseker and recorded the album “Ask ve Para” in Bogazici University’s Recording Studio. He left the band after the album and formed the most reputable cover band of Turkey; Indians, which they have played in top clubs for a long time. Setting up a home-studio, he started to pave a new path as a producer-arranger. In a short time, he had the chance to work with Turkey’s top rock stars (Teoman, Haluk Levent, Murat Evgin, Rojin, etc.) and became a well known producer and guitarist.

In summer of 2002, he released his first solo and Turkey’s first instrumental rock album; “Sukut(Silence)”. After a short while, he joined the famous rock band Bulutsuzluk Ozlemi. He played many gigs around Turkey and Europe with the band and recorded a live album with a symphony orchestra named Bulutsuzluk Senfoni. Meanwhile with his album Sukut, he had positive feedback all around the world and was chosen as an undiscovered artist by the famous guitar site www.guitar9.com. He played as the opening band for Glenn Hughes & Joe Lynn Turner Project in Istanbul. In the first quarter of 2005, he left the band to record his 2. album “Mutlulugun Gozyaslari(Tears of Happiness)” and to concentrate on his solo projects.

Releasing his new album, in which the most successful drummers and bassists performed on each song, on September, 2005, he started touring around Turkey for concerts and workshops. He performed before world reknown guitarist Joe Satriani.

In 2007, he founded his new studio. And started instructing about recording techniques at  Modern Muzik Akademisi until he joined the band Kurtalan Ekspres in March 2013. He recorded, mixed and mastered the 2014 album of the band, GöğeSelam II,
in his studio and toured with the band all across the country until June 2014.

He was born in Istanbul. He has studied civil engineering and electronics in Bogazici University and received a masters degree in music in Istanbul Technical University Advanced Music Research Center (MIAM).

Türkçe

Türkiye’nin en başarılı gitaristleri arasında gösterilen Serdar Öztop, rock gitar tekniklerinin yerel motiflerle harmanlandığı 2 solo albümünün yanısıra Haluk Levent, Teoman, Barış Akarsu, Yavuz Çetin, Rojin, Bulutsuzluk Özlemi, Kesmeşeker, Acil Servis, Kurtalan Ekspres gibi sanatçı ve gruplarla yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

Müziğe ilkokulda mandolin çalarak başladı. Lise yıllarında gitarla tanışmasıyla beraber, ciddi anlamdaki ilk müzik çalışmalarına başlamış oldu. Okul grubuyla beraber çeşitli konserler verdi ve Milliyet Liselerarası Müzik Yarışmalarına katıldı. Üniversite yıllarında kurduğu ilk grubu Exon ile rock tarzındaki İngilizce sözlü bestelerini seslendirmeye başlayarak, grubuyla çeşitli illerde konserler verdi. Gülhane yarışmalarında iki dalda birincilik alan grup, karışık bir kasette bir parçasını seslendirme şansını yakaladı. Daha sonra kurduğu, kadrosunda Cengiz Baysal ve İlker Özalp gibi başarılı müzisyenleri bulunduran funk rock grubu Blueline başarılı konserlerin ardından, elemanlarının askere ve yurtdışına gitmeleri nedeniyle dağıldı.

B.Ü. Elektronik M.Y.O.’dan mezun olduktan sonra, Stüdyo Spectrum’da tonmaisterlik yapmaya başladı. Burada stüdyo teknikleri konusunda kendini geliştirme fırsatını bularak, çeşitli albümlerin yapımında görev almaya başladı. Bunun ilk örneklerinden biri, Murat Köseoğlu‘nun “Yine Yağmurlar Yağıyor Duygularıma” adlı albümüdür. Bu sırada Türkçe sözlü rock grubu Kesmeşeker‘e katıldı ve grubun “Aşk ve Para” albümünün kayıtlarını Boğaziçi Üniversitesi Ses Kayıt Stüdyosu’nda gerçekleştirdi. Albümden sonra gruptan ayrılarak uzun süre barlarda müzik yapacağı ve Teoman‘ın da solistliğini yaptığı Indians grubunu kurdu. Devam etmekte olan stüdyo çalışmalarını, bir ev stüdyosu kurarak, aranjör-prodüktör olarak sürdürmeye başladı. Bunun ilk ürünleri, Teoman‘ın “Teoman”, Tanju Aşanel‘in “Yolculuk”, Kaynak‘ın “Carpe Diem” ve Yavuz Çetin‘in “İlk” albümleridir. Bu sıralarda tanıştığı Haluk Levent‘in de iki albümüne gitarist olarak katıldıktan sonra, kurdukları grupla Türkiye ve Avrupa’ da sayısız konserler verdi ve içinde kendi bestelerinin de bulunduğu “Arkadaş”, “Mektup” ve “www.leyla.com” albümlerinin yapımını üstlendi.

2002 yılı Haziran’ında Türkiye’’nin ilk enstrümantal rock albümü olan ilk solo albümü “”Sükut””u çıkarttı. Kısa bir sure sonra da tanınmış rock grubu Bulutsuzluk Özlemi‘’ne katıldı. 2003 Ağustos’unda ünlü gitar sitesi www.guitar9.com ‘da undiscovered artist seçildi ve ”Sükut” albümü pek çok dünya ülkesinde ilgi gördü. Aynı yıl Bulutsuzluk Özlemi ile senfoni orkestrası eşliğinde açıkhava tiyatrosunda verdiği konserin kayıtları “Bulutsuzluk Senfoni” adıyla piyasaya sürülürken, Bora Uslusoy ve Quartet Muartet‘’in albümlerini şirketi Öztop Müzik‘’ten yayımlayarak prodüktörlük çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. 2004 yılını Glenn Hughes – Joe Lynn Turner Project‘in ön grubu olarak çaldığı konserle birlikte çeşitli konser ve stüdyo çalışmaları ile geçirdikten sonra 2005 yılı başında 2. albümümü kaydetmek ve solo projelerine ağırlık vermek üzere Bulutsuzluk Özlemi’’nden ayrıldı.

2005 Eylül’ünde Türkiye’nin en tanınmış bascı ve davulcularının birer parçaya konuk olarak katıldığı 2. albümü “Mutluluğun Gözyaşları” nı çıkarttı. Ülke çapında konserler ve seminerler yaptı. Bunların belki de en önemlisi 2007 yılında ünlü gitarist Joe Satriani‘nin ön grubu olarak çaldığı konserdi. Aynı yıl yeni stüdyosunu kurarak müzik prodüksiyon alanındaki çalışmalarına hız verirken Modern Müzik Akademisi‘nde eğitmen olarak bilgi ve birikimlerini paylaşmaya devam etti.

2013 yılında Türkiye’nin köklü gruplarından Kurtalan Ekspres‘e katılarak yoğun bir turne programına girdi ve MMA’daki eğitmenlik görevinden ayrıldı. 2014 yılı başında çıkarttıkları GöğeSelam II albümünün tüm kayıt, mix ve mastering işlemlerini stüdyosunda tamamladı. Haluk Bilginer, Duman, Hayko Cepkin, Şevval Sam, Yavuz Bingöl, Fatma TurgutNiyazi Koyuncu, Nejat Yavaşoğulları gibi isimlerin yer aldığı albümün konserlerinde Haziran 2014’e kadar grubun gitaristi olarak yer aldı.

İstanbul doğumlu olup; sırasıyla Fatih Gazi İlkokulu, F.M.V.Ö. Işık Lisesi Orta Bölümü, İstanbul Atatürk Fen Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Meslek Yüksekokulu, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve İTÜ MİAM Müzik Yüksek Lisans mezunudur.