Guitars & Gear

Please click info to see some notes about photos.

Gear

[img src=http://www.serdaroztop.com/wp-content/flagallery/gear/thumbs/thumbs_amp01.jpg]2570Carvin Double Stack
This is the amp I used in many recordings in 90's.
[img src=http://www.serdaroztop.com/wp-content/flagallery/gear/thumbs/thumbs_gtr02.jpg]3661Ibanez Roadstar II
My only axe from late 80's to 1995 until I had my custom built guitar. It was equipped with EMGs
[img src=http://www.serdaroztop.com/wp-content/flagallery/gear/thumbs/thumbs_ibanez-copy.jpg]3550Ibanez Roadstar II
Then I decided to use EMGs on my custom built and switch pickups. Dimarzios on this one. Unfortunately it was stolen from my father's apartment.
[img src=http://www.serdaroztop.com/wp-content/flagallery/gear/thumbs/thumbs_gtr01.jpg]3370Custom built 1
I have been using this one since 1995 as my primary electric guitar. It was built by Caglayan Orge from mahogany. I switched the pickups to EMGs and changed the color to black later.
[img src=http://www.serdaroztop.com/wp-content/flagallery/gear/thumbs/thumbs_gtr03.jpg]3090Custom Built 2
This one is a separable double neck. Fretless above. Fretted part was built first for the purpose of easy practice. Then, we came up with the idea of adding the fretless part. Caglayan delivered an incredible design and craftsmanship to connect the parts and making them function alone also.
[img src=http://www.serdaroztop.com/wp-content/flagallery/gear/thumbs/thumbs_rackcase1.jpg]2770Studio Recording Rack
After having to sell all my previous recording setup in 2000. I gathered the equipment seen in the pic to continue producing in my home studio. I think I did some serious job with limited possibilities until I constructed a new studio in 2007.
[img src=http://www.serdaroztop.com/wp-content/flagallery/gear/thumbs/thumbs_gsys_front.gif]2440TC Electronic G-System
Thanks to my old friends in Compel who supported me to get this endorsement, G-system had been my favorite processor until 2015.

5 thoughts on “Guitars & Gear

 1. Üstad…
  Gördüğüm kadarıyla özel yapım gitarlarınızda ibanez köprüler kullanıyorsunuz neden original floyd rose değilde bu köprüyü tercih ettiniz hocam açıkçası merak ettim.Sanırım fotoğraftaki gitarda ibanez lo-pro edge model bir köprü var.Ibanez gitarlar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir hocam?
  Teşekkürler…

  1. Merhaba,
   Özel yapım gitara geçmeden önce uzun zaman bir Ibanez Roadstar çaldım. Oradan edindiğim alışkanlık ve arada deneme imkanı bulduğum orijinal floyd rose’a göre bana daha rahat ve kullanışlı gelmesi nedeniyle Ibanez lo pro edge kullandım. Bu köprülerde de, bir süre sonra hareketi sağlayan bıçakların aşınması nedeniyle, bıçak yerine mil sistemi kullanılan ve karşı yay sistemiyle bend’lerde köprünün sabit kalmasına olanak veren Ibanez ZR sistemine geçtim.
   Genel olarak marka bazında değerlendirme yapmayı uygun bulmuyorum. Bence önemli olan müziğinizi iyi icra etmenizi sağlayan tını, rahatlık ve donanıma sahip olan bir enstüman seçmektir. Bu herhangi bir marka da olabilir, özel yapım da olabilir. Ama iyi bir özel yapım gerçekten özel hissettirir.
   Teşekkürler.

Leave a Reply