Solo Albums & Singles

Little Wing

2019

We used to play this iconic piece of the legendary guitarist Jimi Hendrix on stage in 90’s with my band Indians when we used to burn the stage at Kemanci Rock Bar. Various versions came out thru the years. This one is a rendition that I finalized performing all instruments and vocals as well as all studio work from recording to mastering on my own.

Mutluluğun Gözyaşları

2005

My second solo album consisting of Turkish music flavored instrumental and vocal tunes accompanied by a selection of best drummers and bassists of Turkey.

Track List

1- Güneş Doğudan Yükselir
2 – Kaytan
3 – Yalan
4 – Mutluluğun Gözyaşları
5 – Dünya
6 – Haylaz
7 – Sensiz Olmuyor
8 – Günebakan
9 – Hasret
10- Longa & Sirto Medley

Basın Bülteni

2002 yılında, Türkiye’nin ilk enstrümantal rock gitar albümü olan “Sükut”u çıkartan Serdar ÖZTOP, yeni albümü “Mutluluğun Gözyaşları” ile yeniden dinleyicisiyle buluşuyor. Albümün yine bir ilk niteliğindeki en büyük sürprizi, Serdar ÖZTOP’un Türkiye’nin önde gelen müzisyenleri olan dostlarının katılımıyla her parçada farklı bascı ve davulcuyla çalışmış olması. Buna bir de yaylı, üflemeli ve vurmalı çalgı ustalarının da performansı eklenince “Mutluluğun Gözyaşları”, müzikseverlerin Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerini birarada dinleyebileceği bir albüm olarak bile gerekli ilgiyi hakediyor. Serdar ÖZTOP’un sözü ve müziği kendisine ait olan eserlerini ilk kez bu albümde seslendirerek, duygu ve düşüncelerini kendi vokal tarzıyla dile getirme yolunda bir başlangıç yapmış olması ise albümün diğer sürprizi.

Çeşitli sanatçı ve grupla yıllardır süregelen çalışmaları sırasında edindiği deneyimi yurtdışında da takdir toplayan ilk albümünden edindiği tecrübeyle pekiştiren sanatçı, yurdumuzun müzikal çeşitliliğini gitar çalma tarzıyla harmanlayarak renkli, dinamik, melodik ve herzamanki gibi kendini notalarla ifade etme çabasında olan bir çalışma sunuyor. “Mutluluğun Gözyaşları”, içerdiği müzikal zenginliğin yanısıra sanatçının tarzında zaten varolan Türk gitarist kimliğini iyiden iyiye ön plana çıkartmasıyla oluşan teknik farklılık sayesinde, dünya çapında yapılan gitar albümleri arasında kendine özel bir yer edinmeyi hedefliyor.

Albümde “medley” olarak yeralan Türk Müziği’nin unutulmaz longa ve sirtolarının müzikleri haricinde tüm söz, müzik, düzenleme, kayıt, edit, mix ve mastering’in Serdar ÖZTOP tarafından yapıldığı albümde davullarda; Volkan ÖKTEM, Cengiz BAYSAL, Burak GÜRPINAR, Cem AKSEL, Arbak DAL, Turgut BEKOĞLU, Aydın ŞEREF, Deniz GÜNGÖR, Utku ÜNAL, Gökçe DAYANÇ, bas gitarlarda;Nurhat ŞENSESLİ, İsmail SOYBERK, Tarkan GÖZÜBÜYÜK, Kerem TÜZÜN, Murat TÜKENMEZ, Burak KULAKSIZOĞLU, Alp ERSÖNMEZ, Sunay ÖZGÜR, Demirhan BAYLAN, İlker ÖZALP, vurmalılarda; Mehmet AKATAY, nefeslilerde; Toygun SÖZEN, Mehmet ÜNAL, Bulut GÜLEN, yaylılarda; Gündem Yaylı Gurubu yer aldı. Nev albüme adını veren parçaya yaptığı vokal nameleriyle, Zeynep ARIKAN ve Murat KÖSEOĞLU ise sözlü parçalara yaptıkları geri vokalleriyle albüme renk kattılar.

Sükut

2002

My debut consisting of 10 instrumental rock guitar originals is also Turkey’s first in this genre. Album received very positive critics from all around the world.

Parçalar

1- Yansıma
2 – 24 Saat
3 – Özgürlüğe Doğru
4 – Umutsuz
5 – Kalabalığın Ortasında
6 – Yeni Gün
7 – Azrail’le Dans
8 – Sükut
9 – Bir Akşam Esintisi
10- İç İçe

Basın Bülteni

Sükût, Serdar Öztop’un ilk solo çalışması olmasının yanısıra Türkiye’nin de ilk enstrümantal rock gitar albümü. Haluk Levent, Teoman ve Bulutsuzluk Özlemi gibi isimlerin solo gitaristi ve aranjörü olarak tanıdığımız sanatçının on enstrümantal parçasından oluşan Sükût, boş ve samimiyetten uzak sözler yerine gerçek, bizden ve usta melodileri koyarak dinleyicisine seslenen bir albüm. İfadelerini Serdar Öztop imzalı notalardan yola çıkarak, dinleyicinin hayal gücünde şekillendiren parçaların tümünün müzik ve düzenlemeleri sanatçıya ait.

Bugüne kadar Steve Vai, Joe Satriani, Yngwie Malmsteen gibi gitar virtüozlarının parmaklarından duymaya alıştığımız armonileri coğrafyamızın tınılarıyla birleştirerek sunan Sükût, hem bu yanıyla hem de bir Türk elektrik gitar virtüozunun bu tarzda ilk çalışması olması anlamında bir başlangıç. Rock ve funk altyapıları üzerine kurulu çalışmasında Serdar Öztop’a yine kendisi gibi usta isimler eşlik ediyor. Davullarda Cengiz Baysal ve Arbak Dal, bas gitarda Burak Kulaksızoğlu ve saksofonda Toygun Sözen’in emek kattığı çalışmada gitarlar, tuşlu çalgılar ve vokaller Serdar Öztop’a ait. Albüm fotoğrafları Yaşar Saraçoğlu imzasını taşırken, her parçanın ruhunu temsil eden illüstrasyonlar kendine has tarzıyla tanınan Doğan Ür tarafından hazırlandı.

20 yıllık müzikal birikimini Sükût adlı çalışmasıyla ortaya koyan Serdar Öztop, birbirinin aynı çalışmanın müzik marketlerde yarattığı kalabalığın arasında sükûnet, sadelik ve ustalığı ile bir alternatif yaratıyor.

Ne derler bilirsiniz; Söz gümüşse, sükût altındır…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *