Solo Albums

  • Mutluluğun Gözyaşları

September 2005

Serdar Oztop’s second solo album consisting of  Turkish music flavored instrumental and  vocal tunes accompanied by a selection of best drummers and bassists of Turkey.

Track List

1- Güneş Doğudan Yükselir
2 – Kaytan
3 – Yalan
4 – Mutluluğun Gözyaşları
5 – Dünya
6 – Haylaz
7 – Sensiz Olmuyor
8 – Günebakan
9 – Hasret
10- Longa & Sirto Medley

2002 yılında, Türkiye’nin ilk enstrümantal rock gitar albümü olan “Sükut”u çıkartan Serdar ÖZTOP, yeni albümü “Mutluluğun Gözyaşları” ile yeniden dinleyicisiyle buluşuyor. Albümün yine bir ilk niteliğindeki en büyük sürprizi, Serdar ÖZTOP’un Türkiye’nin önde gelen müzisyenleri olan dostlarının katılımıyla her parçada farklı bascı ve davulcuyla çalışmış olması. Buna bir de yaylı, üflemeli ve vurmalı çalgı ustalarının da performansı eklenince “Mutluluğun Gözyaşları”, müzikseverlerin Türkiye’nin önde gelen müzisyenlerini birarada dinleyebileceği bir albüm olarak bile gerekli ilgiyi hakediyor. Serdar ÖZTOP’un sözü ve müziği kendisine ait olan eserlerini ilk kez bu albümde seslendirerek, duygu ve düşüncelerini kendi vokal tarzıyla dile getirme yolunda bir başlangıç yapmış olması ise albümün diğer sürprizi.

Çeşitli sanatçı ve grupla yıllardır süregelen çalışmaları sırasında edindiği deneyimi yurtdışında da takdir toplayan ilk albümünden edindiği tecrübeyle pekiştiren sanatçı, yurdumuzun müzikal çeşitliliğini gitar çalma tarzıyla harmanlayarak renkli, dinamik, melodik ve herzamanki gibi kendini notalarla ifade etme çabasında olan bir çalışma sunuyor. “Mutluluğun Gözyaşları”, içerdiği müzikal zenginliğin yanısıra sanatçının tarzında zaten varolan Türk gitarist kimliğini iyiden iyiye ön plana çıkartmasıyla oluşan teknik farklılık sayesinde, dünya çapında yapılan gitar albümleri arasında kendine özel bir yer edinmeyi hedefliyor.

Albümde “medley” olarak yeralan Türk Müziği’nin unutulmaz longa ve sirtolarının müzikleri haricinde tüm söz, müzik, düzenleme, kayıt, edit, mix ve mastering’in Serdar ÖZTOP tarafından yapıldığı albümde davullarda; Volkan ÖKTEM, Cengiz BAYSAL, Burak GÜRPINAR, Cem AKSEL, Arbak DAL, Turgut BEKOĞLU, Aydın ŞEREF, Deniz GÜNGÖR, Utku ÜNAL, Gökçe DAYANÇ, bas gitarlarda;Nurhat ŞENSESLİ, İsmail SOYBERK, Tarkan GÖZÜBÜYÜK, Kerem TÜZÜN, Murat TÜKENMEZ, Burak KULAKSIZOĞLU, Alp ERSÖNMEZ, Sunay ÖZGÜR, Demirhan BAYLAN, İlker ÖZALP, vurmalılarda; Mehmet AKATAY, nefeslilerde; Toygun SÖZEN, Mehmet ÜNAL, Bulut GÜLEN, yaylılarda; Gündem Yaylı Gurubu yer aldı. Nev albüme adını veren parçaya yaptığı vokal nameleriyle, Zeynep ARIKAN ve Murat KÖSEOĞLU ise sözlü parçalara yaptıkları geri vokalleriyle albüme renk kattılar.

 

  • Sükut

June 2002

Serdar Oztop’s debut consisting of 10 instrumental rock guitar originals is also Turkey’s first in this genre. Album received very positive critics from all around the world.

Track List

1- Yansıma
2 – 24 Saat
3 – Özgürlüğe Doğru
4 – Umutsuz
5 – Kalabalığın Ortasında
6 – Yeni Gün
7 – Azrail’le Dans
8 – Sükut
9 – Bir Akşam Esintisi
10- İç İçe
Sükût, Serdar Öztop’un ilk solo çalışması olmasının yanısıra Türkiye’nin de ilk enstrümantal rock gitar albümü. Haluk Levent, Teoman ve Bulutsuzluk Özlemi gibi isimlerin solo gitaristi ve aranjörü olarak tanıdığımız sanatçının on enstrümantal parçasından oluşan Sükût, boş ve samimiyetten uzak sözler yerine gerçek, bizden ve usta melodileri koyarak dinleyicisine seslenen bir albüm. İfadelerini Serdar Öztop imzalı notalardan yola çıkarak, dinleyicinin hayal gücünde şekillendiren parçaların tümünün müzik ve düzenlemeleri sanatçıya ait.

Bugüne kadar Steve Vai, Joe Satriani, Yngwie Malmsteen gibi gitar virtüozlarının parmaklarından duymaya alıştığımız armonileri coğrafyamızın tınılarıyla birleştirerek sunan Sükût, hem bu yanıyla hem de bir Türk elektrik gitar virtüozunun bu tarzda ilk çalışması olması anlamında bir başlangıç. Rock ve funk altyapıları üzerine kurulu çalışmasında Serdar Öztop’a yine kendisi gibi usta isimler eşlik ediyor. Davullarda Cengiz Baysal ve Arbak Dal, bas gitarda Burak Kulaksızoğlu ve saksofonda Toygun Sözen’in emek kattığı çalışmada gitarlar, tuşlu çalgılar ve vokaller Serdar Öztop’a ait. Albüm fotoğrafları Yaşar Saraçoğlu imzasını taşırken, her parçanın ruhunu temsil eden illüstrasyonlar kendine has tarzıyla tanınan Doğan Ür tarafından hazırlandı.

20 yıllık müzikal birikimini Sükût adlı çalışmasıyla ortaya koyan Serdar Öztop, birbirinin aynı çalışmanın müzik marketlerde yarattığı kalabalığın arasında sükûnet, sadelik ve ustalığı ile bir alternatif yaratıyor.

Ne derler bilirsiniz; Söz gümüşse, sükût altındır…

 

Leave a Reply