My Little Wing Cover is Here

Here is my cover version of an unforgettable Jimi Hendrix song, Little Wing. I’ve played all instruments, recorded, mixed and mastered the song in my studio in Istanbul.

Thanks to Ferhat FIDAN and Serdar Emre UNSAL for their assitance during the drums recording session, and Bugra AKOZEK from Fabien Media for not liking the footage I recorded during the sessions with my phone and providing me a super clean video.

Lead guitars are recorded thru a Nux Cerberus directly connected to the preamp; no amps, no mics…Rhythm guitars are recorded thru an AxeFx ii.

I hope you like it. Please don’t forget to subscribe my website and Youtube channel.

12 thoughts on “My Little Wing Cover is Here”

  1. Abi Maşallah Sizi Tanıdığım ilk zamanlarından yanı aşağı yukarı 25 sene önce den hiç bir şey kaybetmemişsin gerçi çıkardığın ıkı solo albüm de de performans hep üst seviyedeydi yanı çok sevınıyorum aslında ıyıkı sızın doneme denk gelmısım dıye yanı bende 78 dogumlu bırıyım nerdeyse ilkokul 4 den berı rock metal dınlerım o yuzden sızlerın daha doğrusu sızın jenerasyonun butun elemanları ıle gectı genclıgımız ıyıde oyle olmus allah burda kalın bu yazdıgım belkı kolay degıl ama ne bıleyım ıste ıslllah ıstanbula geldıgım brı zamanda da sızınle oturup sohbet etmek ısterım kendınıze çok ıyı bakın basarılarınızın devamını dılıyorum Ateş etmeye devam :))))))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *